Shutter Island – Ten prokletý ostrov

Prokletý ostrov

Prokletý ostrov

Měl jsem tu rozepsaných hodně článků. O škole, počasí a plno dalších jistě nezajímavých věcech… Ale budu se snažit rychle reagovat na pocity, které ve mě ještě setrvávají. Je to už pár hodin, co jsem přišel z kina. Podle názvu článku a obrázku vedle již asi všichni tušíte, na čem že jsem to byl. Ano, vydal jsem se s Leonardem a pár dalšíma na jeden velice zajímavý ostrov. Žádný zábavní park, stánky s párky v rohlíku a prodej cukrové vaty nečekejte, na tomto ostrově proudí zábava ve zcela jiném proudu. Mé pocity jsou umocněné „něčím“ o čem se zmíním, a právě to mi připravilo takový zážitek, jaký se mi dostal. Nuže si připravíme nějaké teplé oblečení a vydáme se na ostrov…znovu.

Všeobecné informace

Pokusím se nezapomenout i na ty, kteří prahnou po nějakých informacích, týkajících se tohoto snímku tak nějak všeobecně. Režisérem je Martin Scorsese (Zuřící býk,Mafiáni,Skrytá identita), velice uznávaný a úspěšný pán, který má na kontě již více jak 30 filmů a stále pokračuje. Především v posledních letech je vidět jeho velká spolupráce s hercem Leonardem DiCapriem a tak není divu, že právě ve snímu Prokletý Ostrov byl obsazen do hlavní role. Sekundují mu neméně úspěšní herci, např. Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow a další. Film je navíc adaptací stejnomenné knihy, jejímž autor je Dennis Lehane, který mimo jiné napsal třeba později zfilmovanou Tajemnou řeku.

Shutter Island

Shutter Island

K filmu

Tak základních informací bylo už více než dost. Přejdu tedy k mému pohledu a hodnocení. Výše zmiňovaná herecká „plejáda“ odvádí dle mého opravdu poctivý a dobrý výkon. Obzvláště Leo, na kterém ten film opravdu stojí. A že jsem se ještě vůbec nezmínil o ději? Máte pravdu, ale jdeme dál. Tak tedy kamera a všechny ty po většinou vymazlené záběry… Vůbec jsou některé záběry moc pěkné a musím uznat, že pod Martinovou režijní taktovkou to snad nikdy nemůže špatně dopadnout. Dobrá, dobrá, tedy k ději. Přemluvili jste mě.  Děj se zasazen zhruba o 50 let dříve v dobách, kdy ještě gramofony kralovaly světu a televize byla  nezverné a neposedné dítko. Dva američtí maršálové přijíždějí na ostrov vyšetřit zmizení jedné z „pacientek“. Aby bylo jasno, na ostrově se nachází nápravné zařízení pro duševně choré vrahy, násilníky a vězně jako takové. Toto zařízení se jmenuje Ashecliff. (a teď mne omluvte, pokud je to špatně, nechce se mi to nikde hledat) Za nepříznivých podmínek, kdy ostrov sužuje nepříjemná bouře, se dvojce snaží přijít všemu na kloub a vyšetřit zmizení, kvůli kterému přijeli. Nic jim to však neulechčuje a zdá se, že se všechno na ostrově tváří poněkud podivně…

Víc prozrazovat asi nemá smysl. Rád bych tu vylíčil celý děj a rozepsal se nad konkrétními událostmi, ale to bych za prvé připravil ty, kteří to ještě neviděli o zážitek, a zároveň konkrétně u tohoto filmu záleží na tom, že čím míň o tom víte, tím je to lepší :) Rozhodně bych vyzdvihl audiovizuální stránku. Některé „obrazy“ byly  povedené a to všechno podtrženo uchvacující hudbou, která pro mě osobně nejvíc gradovala při závěrečných titulcích. Zůstal jsem tak sedět v kině až do samého závěru a pohrával si s vlastní myslí a vychutnával ten zážitek. (Pro mě to má nádech čehosi velkého, co naznačím hned vzápětí) Tady ten opravdu skvostný hudební zážitek:

Přejdu k tomu, co jsem chtěl naznačit. (vlastně to ale asi ani moc nenaznačím ale zmínit to musím) Každý, kdo mě zná trochu víc a ví o mým spisovatelských pokusech a zároveň viděl tento film, tomu to musí být hned jasné. Nemůžu se ubránit dojmu, že se to tak celé dotklo jednoho mého literárního „výtvoru“ a asi na to naváži hned dalším článkem. Musel jsem to alespoň zmínit, neboť právě proto má pro mě tenhle film svou hloubku a ten „hudební epos“ bych si dokázal představit jinde :)

Tolik mého okecávání. Těžko říci, jestli jsem byl ovlivněn ale tento film se mi opravdu líbil. Hlavní pointa se mne dotkla, po herecké stránce to bylo výborné a atmosféra si taky držela své plusy. Pár scén je vhodných k zapamatování a spolu s tím hudebním kouskem, který mne po hudební stránce v poslední době dostal asi nejvíc (spolu s písní To the Stars od Randyho Edelmana) musím tento snímek hodnotit prostě vysoko. V poslední době se k filmům moc nedostanu a jak je u mě známo, především k těm novým moc ne. Takže bych tento film mohl rozhodně doporučit, víc na závěr asi netřeba dodávat.

(Hlavně to nějak přelouskejte. Mám trochu zablokovaný mozek a nedokážu sepsat pořádně ani jednu kloudnou větu, díky.)Komentáře jsou uzavřeny.