Sublime

Sublime

Sublime

Spousty rozkoší a problémů, zabalených do tříčlenné formace za doprovodu ska, punku, reggae, progressive rocku a hip hopu. Dámy a pánové, tříčlenná kapela s jednoslovným názvem: Sublime.

Formálně:

Americká kapela z Kalifornie. Oficiálně založená roku 1988. Avšak prvotní nahrávky už datují rok 1986. Bud Caugh (bicí) a Eric Wilson (basová kytara) byli staří známí kamarádi z dětství a tak není divu, že hudbou žili už od útlého věku. Během středoškolských let se k nim připojil Bradley Nowell (zpěv a kytara) i se svým dalmatinem Lou Dogem. Kariéra úspěšných Sublime, mohla započít.

Sublime

Sublime

Ze začátku se začalo vystupovat po menších klubech v jižní části Kalifornie. Pomalu se objevila první demonahrávka s názvem Jah Won’t Pay the Bills a kapela získala své první fanoušky. Jako vydavatelství posloužilo to Nowellovo, s názvem Skunk records. Do roku 1992, kdy se kapela soustředila především na živé koncerty po celé Kalifornii, si vytvořila početnou základnu fanoušků a vrhla se na vydání alba s názvem 40 Oz. to Freedom znovu pod taktovkou vydavatelství Skunk Records. Album bylo prodáváno především na živých koncertech, ale stalo se velice známým hned poté, co rádiová stanice z Los Angeles, KROQ-FM, začala hrát písničku s názvem Date Rape. V roce 1994 pak skupina získala na post manažera Jona Phillipse, a upsala se k nahrávací společnosti MCA records.

V letech 1994 a 1995 přišlo období velkých koncertních šňůr a s nimi i spousty problémů. Bradley Nowell byl na některých koncertech v takových stavech, že někdy nemohla zahrát ani na kytaru. Užívání nelegálních látek vedlo někdy k naprostým krachům. Gaugh byl několikrát zatčen za jejich držení a kapela byla z mnoha koncertů vyhozena. Jejich pes, Lou Dog, s nimi musel být naprosto všude a často s nimi býval i přímo na podiu. Nesčetněkrát se tak  stalo, že byl leckdo pokousán.

Sublime - 1996

Sublime - 1996

Po tom všem byla kapela znovu nahnána do studia a roku 1996 vydala své veleúspěšné album s názvem Sublime. Jeho vydání se však Bradley Nowell nedožil. Zemřel 25.května 1996 na předávkování heroinem. Album mělo veliký úspěch a některé hity se hrají dodnes.  Mezi nejznámnější patří především What I Got, Santerie a nebo třeba Wrong Way. Například píseň What I Got obdržela 1. místo v žebříčku Modern Rock Chart. Po Nowellově smrti se snažili zbývající členové kapely Sublime vydat co nejvíc věcí, které dřív nevydaly. Skupina Sublime zanikla, ale Bud Caugh a Eric Wilson se hudbě věnovali dál.

V letošním roce 2009 bylo v únoru, dne 28. v Nevadě, ohlášeno znovu-oživení kapely s novým „front-manem“ se jménem Rome. Jestli je toto znovu-oživení kapely trvalé, není zatím jisté. Stále se může jednat jen o zcela dočasný čas….

Sublime a Lou Dog

Sublime a Lou Dog

Zajímavosti:

Ten pes. Dalmatin Lou Dog se stal maskotem kapely. Bradley ho pojmenoval po svém dědovi, který se jmenoval Louie Nowell. Objevoval se na většině fotkách kapely, na předních stranách některých desek. Bradley sám k němu měl tak blízko, že během jednotýdenního ztracení Lou Doga, dokázal celý týden probrečet na pohovce. Dokonce je o něm zpíváno i v pár vybraných písní, kdy asi nejvýstižnější úryvek zní „Livin‘ with Louie Dog’s the only way to stay sane.“ z písně What I Got. Po Nowellově smrti byl Lou Dog předám do rukou známému Michaelovi „Miguel“ Happoldtovi. Lou Dog umírá 17. září roku 2001.

Píseň Smoke Two Joints například hrála na pozadí filmů Kevina Smithe. A to v Mallrats (Flákači) a Jay and Silent Bob Strike Back (Jay a mlčenlivý Bob vrací úder)

Můj Pohled:

Nemůžu se považovat za ostříleného fanouška této kapely. Ano, občas si něco pustím, ale rozhodně nevlastním celou diskografii. Sublime byla jednou z nejznámnějších kapel ve své době. Tam, kde se z ulic linula Nirvana (a nebo možná dejme tomu, že nehrnula) se následně vlnila i příjemná hudba od Sublime. Právě jejich hudbu bych škatulkoval do takové té „pouliční“ kde se  mixují styly, ale kde přeci jenom převládá jejich označení ska punk. Nedokážu si představit jejich problémové koncerty a hodnotit jak moc patří drogy na hudební scénu. Bradley na to doplatil, to do zajista, ale celá hudební kariéra kapely byla výjmečná a rozhodně sebou nesla jistou a velkou dávku muzikantství. Mezi mé nejoblíbenější písničky rozhodně patří Date Rape. Skvělý text, vynikající hudba a nápaditý videoklip. Tak tady ho máte, a k tomu ještě další neménně skvělý kousek, Santeria.

R.I.P. Bradley a Lou DogKomentáře jsou uzavřeny.